با خود عيد كردن

apple_tree.gif

به مناسبت نوروز و با احساسي لبريز از نو شدگي و شكفتگي، جاي دارد كه مفهوم نو شدن بيرون و درون را قدري از ديدگاه بزرگان عارف ايراني و اسلامي با هم بكاويم:

1. عارفان ما عيد شدن را امري هميشگي و پايان ناپذير مي دانستند و همراه با آن، ما را از كهنه شدن و كهنه پرستيدن برحذر مي داشتند و نو شدن هاي بيروني را نشانه اي از نو شدن هاي دروني مي گرفتند.

2. مولوي در اين مورد عيد قربان را به ميان مي آورد. قرباني كردن به معناي كهنه را فدا كردن و نو را برگرفتن است. آدمي هنگامي داراي عيد واقعي مي شود كه هستي نو را براي خود برگزيند و جامه هاي كهنه اي را كه از خيال ها، آرزوها، انديشه ها، حسرت ها و... دارد، بيرون نمايد

3. تا انسان وابستگي ها مادي خود را فدا و فنا نكند، قدم به مرتبه بالاتري نخواهد گذاشت. راز نيكبختي مولانا در مقام خدمت به شخص و به دنبال ملاقاتي بود كه با آن بزرگوار داشت. همين بود كه پا بر پاره اي از خواسته هاي خود نهاد.

4. هر نوشدن دو شاخه دارد، يكي پيراستن و ديگري آراستن. از يك طرف بايد چيزي را زدود و از سوي ديگر بايد افزود. بر دست و پاي روح ما زنجيرهاي فراواني بسته شده است، اگر آنها را كشف كرده باشيم بهروزي از آن ما است و اگر نكرده باشيم " عيد " به ما نهيب مي زند كه در پي كشف آنها برآييم و در پي گشودن آنها باشيم.

5. مبارزه با غم يكي از مبارزه هاي اصلي آدميان است. عيد دروني همراه با رفتن و گريختن غم و اندوه است.

6. همه چيز را بايد نو و تازه نمود و يكي از آنها خود ايمان آدمي است. اشتباهي در عالم دين داري وجود دارد كه مي انديشند ايمان بايد داراي ثبات باشد.

بيزارم از آن كهنه خدايي كه تو داري                                  هر روز مرا تازه خداي دگرستي

بايد هر روز به چشم تازه اي در او نگريست و جلوه هاي نو از او دريافت.

7. سِر ديگر عيد گشودگي آن است. عارفان ما به گل علاقه داشتند. كل زيبا و خوش عطر و بو است، اما از همه مهم تر خنده ي گل است. اين دهان گشاده ي گل، خبر از گشودگي عالم خاكي مي دهد كه در آن غنچه ي بسته، باز مي شود. گشودگي تنها در عالم خارج روي نمي دهد، بلكه از همه مهم تر اتفاقي است كه در روح مي افتد. پيامبر در معراج به عالم بالا رفت و درهاي عالم بالا را به روي خود گشود، ما هم چنين كنيم:

به معراج بر آييد چو از آل رسوليد                                         رخ ماه ببوسيد چو بر بام بلنديد

 

" چكيده اي از سخنراني دكتر سروش به مناسبت نوروز در آمريكا، 27 اسفند 77 "

آرزوي همه گونه عيد را براي ايرانيان، ايران عزيز و همه ي جهانيان داريم.

/ 6 نظر / 15 بازدید
صادق

بر روی رضا شمس امامت صلوات بر شافع ما روز قيامت صلوات ای خسته دل نشسته بر درگه او بفرست بر اين شاه کرامت صلوات سلام ضمن عرض تسليت شهادت امام مهر و محبت به شما دوست گرامی سالی پر از خير و برکت برای شما آرزو می کنم

حا مد يغمايی

باسلام سال نو را به شما وهمسر گرامیتون تبريك عرض ميكنم و آرزومندم سال خوب و پرباري را پيش رو داشته باشيد.در ضمن از بازدیدتون ممنونم موفق و پايدار باشيد

ارزو

سال نو مبارک.ایشالله صد سال به از این سالها .بهترینها برای شما.

فرهاد

سلام خدمت شما سال نو مبارک اميدوارم که سال خوبی داشته باشيد و باز هم مثل قبل فعال

آنا

سلام همطنابان عزیز عيد باستانی نوروز بر شما دوست عزيز و گرامی مبارک و خجسته. شاد باشيد.

تيم طراحی ساتين

ساردو دات کام مرجع کوه نوردها www.Sardoo.com بزرگترين سايت کوه نوردان دارابی