در جستجوی گایا

جیمز افریم لاولاک ( J.E.Lovelock) این غیر عادی ترین دانشمند، متولد سال 1919 و اهل لندن است. او در نخستین سالهای جنگ جهانی دوم در دانشگاههای لندن و منچستر تحصیل کرده و در سال 1941، پس از فارغ اتحصیلی در مؤسسه ملی تحقیقاتپزشکی (NIMR) در لندن مشغول به کار شد. پس از 20 سال کار، از آنجا استعفا داد و یک دوره کوتاه در ناسا فعالیت نمود. لاولاک در سال 1964 آمریکا را به قصد وطن ترک کرد تا دانشمندی " مستقل" باشد.  وی ادعا نمود که نمی خواهد صرفاً مشاوری باشد که برخی نیازها را بر طرف می کند. او آرزو داشت که در علم فارغ از هر گونه محدودیت و فشار، پژوهشهایش را دنبال کند. لاولاک در سال 1971، برای مسافرتی به قطب جنوب برنامه ریزی کرد. او به ما فهماند که آفتکشها و سایر مواد شیمیایی مضر همه جا هستند و ما درواقع در مقیاسی جهانی آلوده شده ایم.

اما آنچه موجب شهرت لاولاک گردید، ارائه ایده انقلابی اش به نام " گایا" بود که نحوه نگرش ما را به زمین برای همیشه تغییر داد و منجر به بنیانگذاری " جنبش سبز" گردید. گایا از سوی سبزها، حفاظت گرایان و اندیشمندان  جدید، به طور گسترده مورد قبول واقع شده است. لاولاک در سال 1979 مطرح کرد که زمین همراه با تمام کوهها، اقیانوسها و هوا سپهر خود، همانند فون (جانوران) و فلور (گیاهان) آن، یک موجود زنده است که توسط حیات روی سطح آن، نگهداری و تنظیم می شود. نام گایا از نام الهه یونانی زمین گرفته شده است.

لاولاک می گوید:" من جهان را به عنوان یک موجود زنده میبینم که ما خود نیز بخشی از آنیم. نه صاحب، یا مستأجر و یا حتی حامل آن. توجه به حقوق بشر به تنهایی کافی نیست. اگر در راه مراقبت از مردم، حمایت از سایر اشکال حیات را بر روی زمین نادیده انگاریم، آنگاه ما و تمدنمان رو به شکست خواهیم گذاشت." هیچ زنبوری بدون کندویش کامل نیست. همه موجودات زنده به زمین نیاز دارند. همه با هم، همراه با زمین، ما نیز یکی در میان دگران، در گایا هستیم. سیاره ما یکی از زیباییهای بسیار ممتاز است. ما باید همانند نیاکانمان زمین را به صورت یک موجود زنده حس کنیم و بار دیگر به آن احترام بگذاریم. اگر ما به گایا اعتماد کنیم، این می تواند یک سرسپردگی قوی و لذتبخش باشد. درست مند ازدواج موفقی که در آن همسران به یکدیگر اعتماد دارند. گایا هرگز نباد به صورت یک مذهب در آید، زیرا در آن صورت به سلسله مراتب نیاز پیدا خواهد کرد.

لاولاک در علم مانند گاندی در سیاست است و اندیشه مرکزی او یعنی اینکه سیاره ما مانند یک موجود زنده رفتار می کند، مانند تمام ایده های گاندی؛ بنیادی، ژرف و فراگیر است.

"هفته نامه نیو ساینتیست"

/ 12 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
The Green Lands Traveler

اول از همه تبريک بنده رو به خاطر هم طناب شدنتون پذيرا باشيد . دوم هم همونجوری که قول داده بودم و به رسم ادب و به پاس عنايات هميشگی همه دوستان ، به روز شدن وبلاگ سفير سرزمين سبز رو به اطلاعتون ميرسونم. سعادتمند باشيد

erfan

سلام .خسته نباشيد .خوشحالم از اينکه فعال می بينمتون.موفق پايدار باشيد

محمد

درود بر هم طناب. مجدد مزاحم شدم تا از شما دعوت کنم در جشن ۳۵ سالگی گروه کوهنوردان آرش شرکت کنيد. دوشنبه ساعت ۶ عصر. خيابان يوسف آباد - کوچه ۲۱ - پارک شفق - فرهنگسرای شفق. به اميد ديدار

دختری با بهار در چشمانش

سلام بر همطناب عزیز! مطلب جالبی بود .من چیز زیادی در موردش نمیدونستم ...استفاده کردم ..ممنون...شاد باشین و موفق :)

خاله ريزه

آخر يه روز دستگيرت می کنن و می برنت زندان!

Hooman

سلام . ممنون از لطفتون . در قسمت نويسنده وبلاگ نامی به چشم نميخوره ؟؟ در ضمن اطلاعات بسيار جالبی بود و تفکر بسيار زيبايی .

nima

سلام! نمی دونستم اين قضيه رو. اين بابا پدر جنبش های سبزه؟ نه؟!... يه موقع نياد طرف های ايران! ممکن بکشنش! :)