کنوانسیون رامسر The Ramsar Convention

* به مناسبت 13 بهمن، روز بین المللی تالابها

کنوانسیون تالابها که تحت عنوان " کنوانسیون رامسر " شناخته شده است، یک پیمان بین المللی و بین الدولی است که چارچوبی را برای انجام همکاریهای جهانی به منظور حفاظت از زیستگاههای تالابی ایجاد نموده است. رامسر محل پذیرش متن پیمان در 2 فوریه 1971 میلادی ( 13 بهمن 1349) می باشد. اهداف کنوانسیون عمدتاً به منظور جلوگیری از نابودی تالابها، اطمینان از حفاظت آنها و بهره برداری معقولانه جهت ابقاء برای نسلهای آینده است. گر چه متن پیمان در سال 1971 پذیرفته شد ولی اجرای مفاد کنوانسیون از اواخر سال 1975 آغاز گردید. تا دوم مرداد 1382 شمسی تعداد 137 کشور عضو این کنوانسیون شدند و تعداد کل تالابهای بین المللی تا این تاریخ 1292 مورد می باشد.

تعریف تالاب از دیدگاه کنوانسیون رامسر: " مناطق مردابی، آبگیر، توربزار، برکه های مصنوعی یا طبیعی که بطور دائم یا موقت دارای آب ساکن یا جاری، شیرین، لب شور یا شور؛ مشتمل بر مناطقی ازآبهای دریایی که عمق آب هنگام پایین ترین جزر بیش از شش متر نباشد. "

تالابها جزء پرتولیدترین محیطهای طبیعی می باشند. آنها فواید اقتصادی فراوانی را برای بشر ایجاد می نمایند، از جمله محصولات شیلات (بیش از دو سوم برداشت ماهی در جهان، بستگی به سلامت مناطق تالابی دارد)، حفظ سطح آب برای کشاورزی، تولید چوب، ذخیره آب و کاهش بلایای طبیعی (بویژه سیلاب). تالابها به تثبیت خطوط ساحلی کمک نموده، باعث از بین رفتن مواد زائد و تصفیه آب می شوند. به علاوه تالابها دارای ارزش بسیار زیادی از نقطه نظر زیبایی شناسی و چشم اندازهای طبیعی می باشند و مکانهای بسیار مردم پسندی برای تفرج هستند.

تالابها زیستگاههای حیاتی بسیاری از گونه های جانوری و گیاهی بوده، گونه های بیشماری از پستاندارن، پرندگان، خزندگان، دوزیستان، ماهیان و بی مهرگان که اغلب مورد تهدید انقراض می باشند؛ جهت بقا به این زیستگاهها وابسته اند. تالابها قادرند تا میزان 8 برابر مزارع گندم مواد گیاهی تولید کنند. این قدرت بالای تولید به عملکرد اکولوژیکی کامل تالابها بستگی دارد.

تالابها جزو تهدید شونده ترین زیستگاهها قرار دارند که این موضوع عمدتاً ناشی از خشکاندن و تغییر کاربری، ایجاد آلودگی و برداشت بی رویه از گونه های تالابی می باشد.

- دوستان خوب، سعی می کنیم مطالب تخصصی تر را پیرامون کوه، طبیعت، محیط زیست و ... با زبانی ساده، گویا، حتی الامکان خلاصه و در چندین قسمت؛ براتون تو همطناب بنویسیم. ازتون می خواهیم که در مورد هر یادداشت اطلاعاتمونو با هم در میون بذاریم. مثلاٍ در مورد همین یادداشت (تالاب) اگر مطلبی دارید که می خواهید اضافه کنید یا نقدی... برامون بنویسید و اگر طولانی بود با ایمیل بفرستید، می تونید تو کتابها، مقاله ها و ... جستجو کنید. ما هم همه مطالبو منظم و طبقه بندی کرده و در یادداشت دیگه ای تحت عنوان " آنچه از شما در مورد یادداشت تالابها آموختیم " در همطناب می ذاریم تا همه بتونن ازش بهره ببرن. دوستی و علاقه فقط در ابراز آن خلاصه نمی شه، اگر ادعا داریم که طبیعت و محیط زیست رو دوست داریم، اول باید به درستی بشناسیمشون. کوهنوردی، فقط بالارفتن از کوهها و لذت بردن از طبیعت زیبای اون نیست. زمانی این دوستی و علاقه کامل است که دو طرفه باشد و روح کوهستان هم از اون راضی باشه و این موقعی بدست می آد که ما روح و هستی واقعی طبیعت، کوه و ... رو بشناسیم. نخستین گام برای دوستی و نزدیکی شناخت حقیقی است.

- یادداشت " آلودگی نا محدود" رو تو بلاگ خواهرمون مونا ببینید.

 

/ 14 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Hooman

کاملا درسته .. انسان بايد برقراری يه رابطه متقابل با طبيعت رو ياد بگيره . احترام به قانون طبيعت / يه اصل ساده که انسانی که ادعای اشرف مخلوقات بودن رو داره از درک اون عاجزه .

mos

سلاl اولا که يه تشکر ويژه بابت زحمت هايی که بهتون داديم....خيلی شرمنده کردين....راستی ميگم مريم خانم قرار بود شيوه درست کردن سبزه در خانه رو بنويسيدا!!! يادتون مياد تو ارپه نوشته بودید سال دیگه با هم؟ البته حالا ديگه فکر کنم دير شده.

کوله کش

سلام. دست شما درد نکند. ضمن تشکر عرض می کنم که در خصوص کنوانسيون رامسر يک سايت وجود دارد که شايد بد نباشد علاقه مندان نگاهی به آن بياندازند. http://www.ramsar.org موفق باشيد.

نسرين

دوستان خوبم سلام... هنوز هم نوشته جدیدی نمی بینم ... به هر حال سال نو پيشاپيش بر شما مبارک.. اميدوارم سال خوبی داشته باشيد.. موفق باشيد و هميشه شاد

بهنام

سلام ... سال نو بر شما و هم طناب گرامی و تمام صعودکنندگان از کوه های زندگی : متبرک و مبارک ...و اميد که روزهای تان در تمام سال بهاری و زندگی تان پر از رويش باشد ... شاد و سلامت و سرافراز باشيد

قربانیان

باسالام وتوفيق موفقتر شما .سال نو مبارک.