صرفه جویی در آب

2 فروردین، روز جهانی آب

در سیارات دیگر شاید آب وجود داشته باشد ولی بسیار کم است. کره زمین را در واقع باید کره آب نامید، زیرا قسمت بیشتر آن را آب تشکیل می دهد. البته در این کره 29 درصد آب بصورت بخار در اتمسفر و 71 درصد آب اقیانوسها، دریاها، دریاچه ها، منابع زیرزمینی و یخ و برف قطبها هستند. آبی که ما مصرف می کنیم آب شیرین است که فقط 1/1 درصد آبها را تشکیل می دهد.

 ایران کشوری نیمه خشک و کم آب است. با وجود چنین شرایطی هر ایرانی در زمان استحمام 6 برابر یک اروپایی آب مصرف می کند. هر شیری که بی جهت باز گذاشته شود در هر دقیقه 11 تا 19 لیتر آب سالم را وارد فاضلاب می کند.

- کم کردن فشار آب مصرفی در خانه ها و جلوگیری از چکه کردن شیرها از هدر رفتن آب جلوگیری می کند.

- به افراد خانواده آموزش دهیم که سریع دوش بگیرند تا آب کمتری مصرف شود.

- آیا می دانید که چای باقی مانده در قوری، آبی که تخم مرغ در آن پخته شده و نوشابه ای که گاز آن خارج شده برای رشد گیاهان بسیار مناسب است.

-  آبی را که برای شستن میوه ها و سبزیها و یا از آبکش کردن پلو بدست می آید، می توان برای آبیاری باغچه و گلدانها استفاده نمود.

- آیا فکر مکی کنید که شستن اتومبیل با یک سطل آب امکان پذیر است؟

- برای شستن لباسها در ماشین لباسشویی، هر بار سعی کنیم مقدار بیشتری لباس را شسته، یعنی از ظرفیت کامل ماشین استفاده کنیم.

- اگر به جای لوله آب، از جارو برای تمیز کردن پله ها و معبرها استفاده شود؛ مقدار بسیار زیادی از آب سالم برای مصارف ضروری ذخیره می شود.

بیایید این مطالب رو با دیگر افراد خانواده، دوستان و ... در میان گذاشته، به یکدیگر بیاموزیم.

 

/ 10 نظر / 23 بازدید
عمو علي

توصيه های ايمنی را جدی بگيريد!!! از شوخی گذشته، سال نوتون مبارک باشه بچه ها.۲- اينکه شما ها که تو آپديت کردن يه سور زدين به من! سوم اينکه عمو محسن؟ يعنی می خواهی بگی اين روز ها هم تهرون نيستس که هم رو ببينيم؟... ای روزگار غداررررررررر! ما هم يه زمانی جوون بوديم و تحويلمون می گرفتن!!!!!!هميشه شاد باشين دوستای خوبم...

اکسیر

سلام. خيلی چيزهای به درد بخوری نوشته بودين، مرسی. در نوشته ی بعديم بهش لينک ميدم. در ضمن سال نوی گذشته تون هم مبارک! خوش و خرم باشين ايشالا.

شاهین

توصیه های خیلی خوبی بود/ فکر کنم با یه کم همت بشه جلوی خیلی از مصارف بیهوده رو گرفت/ممنون:)

راه ميان‌بر

نوروزتان پيروز. كاملا درك مي‌كنم افرادي مثل شما چقدر خون جگر مي‌خورند تا آگاهي مردم را بالا ببرند و رفتارهاي نادرست فراواني را كه بين ما وجود دارد اصلاح كنند. خدا حفظتان كند!

عمو علي

سلام بچه ها. مرسی که سر زدين. با کمال ميل! تا اونجاييش که به من مربوط ميشه، هرکدومشو که خواستين، تقديم می کنم.فکر نمی کنم که بقيه بچه ها هم مشکلی داشته باشن. محسن جون هر وقت اومدی تهرون، زنگ بزن و بيا که کل عکسا رو ببين. و با کيفيت بالاشو بهت بدم. هميشه بر فراز و سر افراز باشين دوستای خوبم......

نی لبک

احوال مريم خانم هميشه کوشا؟ با آرزوی سلامتی و پيروزی

mona

dorod be khahar o baradar azizam:)

جمال

سلام مطلب بالا بسیار مفید بود ممنونم.سبز باشی