دختران ايرانی بر فراز اورست...

سلام  و صد سلام به دوستاي خوب ....!!!<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 امروز خرسنديم از اينكه بعد از 2 ماه و اندي تيم پر افتخارايران موفق به صعود بام دنيا شد.... همطناب اين صعود رو به همه دوستان ، مخصوصآ خانم هاي كوهنورد تبريك ميگه....everest

 

 چندي قبل با همنورد خوبمون، عادل هم صحبت شده بوديم و كلي از كوه و كوهنوردي گفتيم....محور حرفها مون مديريت و نقش رهبر در گروههاي كوهنوردي بود...ما از غرور و انواع خوب و بدش در كوهنورد ها، مخصوصآ در ليدرها گفتيم و عادل گوش ميكرد. ما معتقديم كه همه كوهنوردها يه جورايي مغرورند...اما دو نوع غرور در كوهنوردها هست...3/2 از كوهروها به خودشان القا مي كنند كه ورزش ما در توان هر كسي نيست و غرورشان معمولآ از اين حس نشآت ميگيره....!! اما تعداد كمي هم كه ما علاقه داريم اين گروه را كوهنورد بناميم، از غرور بيشتري برخودارند...چون غرورشان ناشي از ديده ها و دريافت هايشان از كوهستان است...كوهستان براي اين دسته ، يك معلم بزرگ  است و خدا را در كوهستان به وضوح ديده اند..!! 

 عادل هم كه تجربه بالايي داره و آدمهاي زيادي رو در كوه ديده از ديده هاش ميگفت و از كوهرو هايي كه از كوه فقط بالا رفتن و درگير شدن با طبيعت رو ميبينن....از رهبر هاي گروههايي كه فقط با راهنمايي هاي بيخودي ، قصد خودنمايي دارن گرفته تا  رهبر هاي بي شعوري كه  دخترهاي گروه را در شرايط بد و شيب خطرناك قرار ميدهند تا از حس ضعف آنها سؤ استفاده كنند....!

 عادل معتقد بود راهنما و رهبر گروه بايد ضمن اينكه مخفيانه مراقب افراد گروه باشه، اجازه بده كه افراد خودشان با طبيعت رابطه برقرار كنند، كه البته حس خود بزرگ بيني و خود نمايي انسان معمولآ اجازه چنين چيزي رو نميده ....كه اگر انسان از كوه تواضع را هم مثل غرور خوب ياد ميگرفت !! خيلي خوب ميشد...

 

/ 6 نظر / 20 بازدید
نسرين

سلام... نسرين هم اين صعود را به همه تبريک ميگه...و اما در مورد غرور... اميدوارم غرور من هم از شناخت خدايم در کوه ناشی شده باشه.......موفق باشيد و مثل هميشه پرتوان.

نی لبک

مريم جان سلام. منهم از صعود زنان ايرانی به اورست خوشحالم.همنورد عزيز آقای عادل نگاه بسيار بازی به قضيه رهبری در کوه دارند.يادمه من با يک اکیپ ۳۰ نفره از سوی جاد دانشگاهی دانشگاه تهران رفتيم توچال.دو روز و يک شب کوه بوديم.رهبر ما يک مرد با تحصيلات روانشناسی و با تعصبات عميق مذهبی بود. طوری که وقتی من در موقيعت خطرناکی قرار گرفتم واز او خواستم دستم را بگيرد با يک آيه و امتناع از کمک جوابم را داد. در مورد ديگری يکی از دخترها از يک شيب خيلی خطرناک با کوله پشتی ۲۰ کيلويی پايين پرت شد و صورتش به خاطر اصابت با سنگها زخمی شد پزشک گروه هم که يک دانشجوی بسيجی بود نيومد برای درمان دختره چون مقنعه اش از سرش افتاده بود.و بعد از اينکه سرش را ديگر دخترها پوشانيدند اونوقت آقا با چهره بی تفاوتش اومد به کمک دختره. خيلی بد بود.

nima

تبريک می گم! پيغام نی لبک من رو ناراحت کرد! بعضی ها اينقدر در بند تعصبات و اعتقاداتشون هستند که مسائل انسانی رو از دست می دن. در حالی که همون دين علی الاصول بر پايهء انسانيت بنا شده. اول بايد انسان بود و وجدان انسانی داشت! - غرور هم بد دردیه!... البته خيلی خزنده می تونه بياد و يقهء همه مون رو بگيره...

fera

تبريک ميگم. لينک خبر رو کجا ميتونم پيدا کنم؟

بريم کوه

سلام خوشحالم كه با وب شما آشنا شدم. اگر بنده رو در زمره كوهرو هاي مغرور قرار نميديد من هم به تازگي شروع كردم از چيزهاي كوچكي كه از معلم بزرگ طبيعت ياد گرفتم رو ذكر ميكنم. خوشحال ميشم كه به وبم سر بزنيد و نظرتون رو بگيد.