از آثار زیست محیطی سلاح های شیمیایی چه می دانید؟

به خاطر یادروز بمباران شیمیایی شهرهایی چون سردشت، حلبچه، هیروشیما، چرنوبیل و...

سال 79 بود، سال آخر تحصیلم در رشته زیست شناسی گیاهی دانشگاه ارومیه. (به طور حتم می دونید که سردشت در استان آذربایجان غربی قرار دارد). تو مجتمع خواب گاه بچه ها از دانشکده های مختلف با هم تبودیم. بچه های ترک و بعد کرد اکثریت رو تشکیل می دادن. امسال در سال گرد بمباران سردشت یاد اون خاطره افتادم. لیلا دوست صمیمی من و دانشجوی هم ورودی من در رشته ی دامپزشکی بود و سال 79 به عنوان یکی از اعضای شورای صنفی رآی اورده بود. لیلا شیر زنی است یک دختر کرد، اهل صحنه ی کرمان شاه، زمانی که عضو شورای صنفی بود تمام هم و غمش کمک به دانشجویان و حل مشکلات آنها بود. یک روز برای من از یکی از دانشجوها گفت که فکر کنم دانشکده علوم انسانی درس می خوند و اهل سردشت بود. مشکلات زیادی داشتند: فقر و... از همه مهم تر این که مادرش تو بیمارستان ( اسمش رو فراموش کردم اما جاشو هنوز به خاطر دارم ) بستری بود، سرطان داشت و این از اثرات بمباران شیمیایی بود. لیلا برام تعریف کرد که بعضی اوقات به عیادت مادر  دختر می رود تا ببیند چی می خواهند. لیلا برام گفت که بیمارستان پر است از کسانی که در اثر بمباران شیمیایی سرطان دارند یا.... و ما با هم ( فکر می کنم اکرم  و شایسته هم دوستان عزیز تبریزی من هم با ما بودند )اون روز بعد از ظهر از نخستین لحظه ساعات ملاقات تا آخرش کنار مادر و دختر بودیم....

از ذکر جزییات اضافی پرهیز می کنم فقط محسن و من با نوشتن این یادداشت خواستیم یادی از عزیزانی بکنیم که چه در زمان جنگ بلاکش این سرزمین بودند و چه در زمان حال محروم از رفاه و آسایش زندگی هستند.

روزی خواهد رسید که جنایت های قدرت های فاسد و مستبدی که برای کسب و حفظ قدرت حتی به کودکان، پیران ...و سرزمین خود نیز رحم نکردند، فاش خواهد شد. فاسدانی که هر چیزی را بازیچه اهداف خود قرار می دهند و در این میان بدا به حال آنان که در این میان بازی چه دست آنها گردند.

                              ______________________________________

بر اساس بررسی های انجام شده توسط مراکز معتبر بین المللی برخی از عوامل شیمیایی از جمله گاز خردل از نوع عوامل پایدار در محیط است و آثار زیان بار آن سال ها در محیط زیست باقی می ماند. چنان چه از ترکیبات این عوامل استفاده شود پایداری آن ها تقویت می باید و بر اثرات مخرب شان افزوده می شود.

همچنین منابع خاک و آب و هوای مناطقی که هدف اصابت سلاح های شیمیایی قرار می گیرند، بر پایداری این عوامل تأثیرگذار است. برای مثال در مناطق سرد و شنی پایداری عوامل شیمیایی بالا است، چرا که تحت این شرایط امکان تجزیه پذیری آنها بسیار ضعیف است.

سلاح های شیمیایی اثرات زیان بار و جبران ناپذیری بر محیط زیست و اکوسیستم مناطق آلوده دارند که از جمله می توان به موراد زیر اشاره کرد:

1. عملکرد طبیعی خاک را مختل می سازد، در اصطلاح خاک را می سوزاند که در این خاک امکان زندگی میکرو ارگانیسم های طبیعی خاک وجود ندارد.

2. موجب اختلالات ژنتیکی در گیاهان، توقف رشد آنها و از بین رفتن پوشش گیاهی می شود.

3. در جانوران نیز موجب ایجاد اختلال ژنتیکی و اختلال در رشد جنین و حتی سقط آن می شود.

 کشورهای مختلف تحقیقات زیادی را در مورد اثرات مخرب سلاح های شیمیایی بر محیط زیست اانجام می دهند، این در حالی است که تاکنون هیچ گونه تحقیقاتی در زمینه اثرات زیست محیطی سلاح های شیمیایی در ایران صورت نگرفته و هیچ ارگان و سازمانی هم مسوولیت آن را تقبل نکرده  و نمی کند.

با وجود آزاد شدن ده ها تن مواد شیمیایی مهلک و سمی از جمله عوامل اعصاب یا ارگانوفسفرها که ساختمانی شبیه علف کش ها دارند و نیز گاز خردل و ترکیبات آن در مناطق مرزی کشورمان در طول جنگ تحمیلی از جمله تالاب ها و مرداب های هورالعظیم و هورالهویزه در جنوب و باغ ها و جنگل های استان های کردستان و کرمان شاه، دریاچه زریوار در مریوان و باغ های اطراف سردشت و پیران شهر؛ چه کسی مسوول نابودی انسان ها، موجودات زنده و محیط زیست است؟

پی نوشت: از گذاشتن عکس خودداری کردیم زیرا عکس های دلخراش آن را بطور یقین بارها دیده اید.

/ 10 نظر / 79 بازدید
بهنام

روزی به نام زن : بهانه ی خوبيه که برای یه دوست خوب و يه انسان خوب بهترين آرزوها رو کرد : مبارک باشه ارپه ی !: ) گرامی : با بهترين آرزوها ( و نيز برای همطنابت)

مشولی

سلام به دوست و همنورد عزيز همطناب دوست خوبم برای اطلاع رسانی و هماهنگی صعود مشترک وبلاگ نویسان در حال جمع آوری ایمیل دوستان هستم . متاسفانه ایمیل شما در وبلاگتون درج نشده . اگه ممکنه ایمیلتون رو برام بفرستید تا بتونم با شما در ارتباط باشم . ممنونم . مشولی.

اميد

سلام من امید از اراک برای تبادل لینگ موافقی کد لینگ http://omid-nemadmandan.persianblog.ir//weblogs/" target="_blank">چت و دوستيابي رايگان

یتافذى/ءاذ

باران

زشت ترین یادگاری ما به ایندگان که انتظاری جز نفرت آنان از گذشته ما ندارند

nooshin

dasteton dard nakone matlabet khili be dardam khord ta[لبخند]nx

لاله مستوفی

سلام دوستان عزیز... من یک فیلمسازم به تازگی دارم یک فیلم مستند در مورد فاجعه ی شیمیایی روستای زرده می سازم... من علاقه دارم به اثرات زیست محیطی ناشی از بمباران شیمیایی بپردازم ... اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید خوشحال می شم در اختیارم بذارین... در ضمن اگر کتابی به عنوان رفرنس وجود داره من رو از وجودش مطلع کنین متشکرم... لاله مستوفی

کس

کس