مديريت زباله در طبيعت

به مناسبت 2 اردیبهشت، روز زمین پاک

یکی از مهمترین مشکلات محیط زیست، زباله هایی است که در اثر افزایش مواد زاید به وجود آمده است. اگر این روند ادامه یابد، دیگر محیط زیستی باقی نخواهد ماند تا میراث نسلهای آینده شود. بهترین روش کنترل زباله ها این است که بیاموزیم زباله کمتری تولید کنیم و از ریختن هر گونه مواد زاید در محیط خودداری نماییم.

آیا می دانید؟

- طول زمان تجزیه برای فلزات دست کم 95 سال و آلومینیوم 500 سال است.

- یک ماه طول می کشد تا یک تکه کاغذ تجزیه شود و یک قوطی نوشابه شاید پس از 200 سال از بین برود

- کیسه های نایلونی و پلاستیکی به طور متوسط 400 تا 500 سال در محیط باقی می مانند، همراه باد به همه جا رفته و باعث آلودگی محیط می شوند

- بعضی وقتها حیوانات به هنگام خوردن ته سیگارها، آشغالهای پلاستیکی یا ظروف یک بار مصرف آسیب می بینند. بخصوص وقتی تو دل طبیعت هستیم از خودمون بپرسیم آیا این کار ممکن است به موجودات دیگر آسیبی وارد کند؟ بیشتر وقتها زبان آهو و حیوانات دیگر با قوطیهای نیمه باز بریده می شوند. حتی پرتاپ مغز یک سیب از ماشین در حال حرکت به وسط جاده می تواند خطرناک باشد، حیوانی که با بوی سیب به طرف جاده کشیده می شود با اتوموبیلها تصادف می کند.

- اگر یک بطری شیشه ای را در طبیعت رها کنید همانطور می ماند و به یک میلیون سال زمان نیاز دارد تا تجزیه شود.

چه باید کرد؟

- به هنگام طبیعتگردی، کوهنوردی و ... همیشه به اندازه کافی کیسه زباله به همراه داشته باشیم و آشغالهایی را که پیدا می کنیم را در کیسه ها بریزیم.

- زباله های غیر قابل تجزیه مثل قوطی کنسرو، پاکت آبمیوه، شیشه، نایلون، کاغذ شکلات و دیگر مواد مصنوعی را با خود به شهر برگردانده و مواد طبیعی و قابل تجزیه را در خاک  و دور از مسیر آب دفن کنیم.

- آب رودخانه ها و چشمه ها را با ریختن زباله های جامد و مایع آلوده نسازیم، دیگران هم حق استفاده از آب پاک را دارند

- محل استراحت و اردوی خود را بسیار تمیزتر از آنچه یافته ایم، ترک کنیم.

یادمان باشد که تخریب محیط زیست، تخریب زندگی است.

 

/ 8 نظر / 19 بازدید
mehdi rk

سلام امیدوارم موفق باشی لطفا لوگوی منو تو وبلاکت بزار

bahram sport fisher man

مطلب خيلی جالب و بجايی بود.داره فصل گرما ميرسه و طبيعت گرديها بيشتر ميشه.رعايت بشه که خيلی عاليه.موفق باشی.

نسرين

دوستان خوبم سلام..ای کاش همه واقعا رعايت ميکردند ..به نظر من اين مطلب که مواد قابل تجزيه در طبيعت را هم در خاک دفن کرد از همه مهمتره چون من خيلی از کوهنوردان را ديدم که باقیمانده مواد قابل تجزيه در طبيعت را هم به بهانه تجزيه شدن در اطراف خود پراکنده ميکنند که به نظر من اصلا جالب نيست و منظره خوشايندی نداره و اين خيلی خوبه که اين مواد را در خاک دفن کنند... از توضيحاتتون ممنون.. هميشه موفق و شاد باشيد.

كوهستان

سلام مطالب مفيدی در مورد پاکيزه نگه داتن محيط زيست نوشتيد. بخصوص الان که قصد داريم يک برنامه عمومی را اجرا کنيم حتمن توجه شرکت کنندگان را به اين امر جلب می کنيم.

فرشید فاریابی

مطلب مربوط به زمين پاک بسيار کاربردی بود . متشکرم از اين اطلاعات

شاهین

سلام / ممنون از هر دوتاتون به خاطر وقتی که می ذارید راستش من که هر وقت اینجا سر می زنم چیز جدید یاد می گیرم اون نکته در مورد مغز سیب خیلی جالب بود و حتما از این به بعد رعایت می کنم:) باز هم ممنون

احسان

کاش همه اينقدر فهم داشتند که کمی رعايت کنند.ولی حيف که...

ناصرتوتچی

۱-احداث کارخانه های بازيافت زباله در کليه نقاط کشور به تعداد مورد نياز ۲-ايجاد و ارتقای فرهنگ زيست محيطی شهروندان وروستاییان به منظور دفع بهداشتی زباله ها از طريق صداوسيما